640×512 High Resolution Infrared Thermal Camera At61 with Rtsp Onvif Protocol for Electronic Research
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Detector
- Uncooled Vox Detector
- Infrared Resolution
- 640×512
- Model NO.
- AT61
- Pixel Pitch
- 12μm
- Spectral Band
- 8μm~14μm
- Netd
- <50mk
- Temperature Width Stretch
- Support Temperature Width Stretch
- Frame Rate
- 25Hz
- Video Standards
- H.264, H.265
- Digital Zoom
- 1.0~8.0 Continuous Zoom (Step Size: 0.1)
- Mirroring
- Horizontal/Vertical/Diagonal
- Video Interface
- 1-Channel Analog Video
- Alarm Interface
- 1-Channel Alarm Output (Optional)
- Network Protocol
- TCP, UDP, ICMP, DHCP, Rtsp
- Interface Protocol
- Onvif, GB28181
- Weight
- About 430g
- Transport Package
- Other
- Specification
- 55mm× 55mm× 110mm
- Trademark
- Raythink
- Origin
- Yantai
- Package Size
- 21.95cm * 17.85cm * 13.05cm
- Package Gross Weight
- 1.100kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of 640×512 High Resolution Infrared Thermal Camera At61 with Rtsp Onvif Protocol for Electronic Research
Find Similar Products
Product Description
• 640×512 infrared resolution
Clear images
• Gigabit network interface
• Multiple protocols such as RTSP and ONVIF
• Electric focusing
| Model | AT61 | ||
| Focal Length | 7.8mm | 13mm | 25mm |
| FOV | 54.3°×44° | 33.7°×27° | 17.6°×14.1° |
| IFOV | 1.54mrad | 0.92mrad | 0.48mrad |
| Thermal Imaging Parameters | |
| Detector | Uncooled VOx detector |
| Infrared Resolution | 640×512 |
| Pixel Pitch | 12μm |
| Spectral Band | 8μm~14μm |
| NETD | <50mK |
| Temperature Measurement | |
| Measurement Range | -20ºC~+150ºC,0ºC~550ºC |
| Measurement Accuracy | ±2ºC or ±2% of readings |
| Temperature Measurement Correction | Reflected temperature, ambient temperature, atmospheric transmissivity, object emissivity, distance |
| Measurement Tool | Settings of measurement rules for a total of 12 points, lines and areas, supporting isotherm setting |
| Temperature Width Stretch | Support temperature width stretch |
| Image and Video | |
| Frame Rate | 25Hz |
| Palettes | 18 color palettes including black-hot, white-hot, iron red, rainbow, etc. |
| Video Standards | H.264, H.265 |
| Thermal Image Capture | Support thermal image capture and secondary analysis |
| Mirroring | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Digital Zoom | 1.0~8.0 continuous zoom (step size: 0.1) |
| System Interface | |
| Communication Interface | RJ45, supporting Gigabit network and customized RS485 for Pecol-D protocol |
| Video Interface | 1-channel analog video |
| Alarm Interface | 1-channel alarm output (optional) |
| Network protocol | TCP, UDP, ICMP, DHCP, RTSP |
| Interface Protocol | ONVIF, GB28181 |
| Device Specifications | |
| Operating Temperature | -20ºC~+60ºC |
| Power Supply Mode | 10~36V DC, POE |
| Typical Power Consumption | ≤3.3W |
| Dimensions | 56mm×51mm×119mm |
| Weight | About 430g |








Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: Thermal Cameras purchased from our company come with a 2-year warranty, while our detector are covered by a 10-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$4,100.00-4,510.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Fixed Thermography Camera
- 640×512 High Resolution Infrared Thermal Camera At61 with Rtsp Onvif Protocol for Electronic Research
Related Categories
Hot Searches
- Thermal Switch Factories
- Thermal Power Factories
- Camera Equipment Factories
- Camera Power Factories
- Silicone Thermal
- Thermal Circuit
- Thermal Cable
- Thermal Magnetic
- Thermal Protective
- Thermal Camera Bulkbuy