Secondarydsevelopment Cooling Time 7min Medium-Wave Cooled Infrared Module
Contact Supplier
Product Highlights
- Self-Developed Algorithm: Supports wide dynamic range and adaptive integral time for optimal imaging.
- Versatile Interface Support: Supports CameraLink, SDI, Ethernet, and RS422 for flexible integration.
- SDK Development Support: Provides simple SDK to reduce secondary development costs.
- Long Service Life: MTTF is 6000 hours with a storage life of 10 years.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Function Type
- Thermal Imaging System, Search and Tracking System
- Detection Type
- Hgcdte Cooled Infrared Detector
- Model NO.
- Photon M615L
- Output Signal Type
- Digital Type
- Detector Type
- Hgcdte Cooled Infrared Detector
- Resolution
- 640×512
- Pixel Pitch
- 15μm
- Frame Rate
- 50Hz/30Hz
- Netd
- ≤15mk@25℃
- Spectral Band
- 3.7±0.2μm~4.8±0.2μm
- Detector Defective Pixel Rate
- ≤0.5%
- Cooling Time@25℃
- ≤7min
- Brightness/Contrast Adjustment
- Manual/Auto
- Reticle
- Display/Blank/Move
- Mirroring
- Horizontal/Vertical/Diagonal
- Weight (Without Lens)
- ≤ 480g (Without Isolation)
- Power Supply Range (Without Isolation)
- 11~13V DC (Typical 12V)
Product Images of Secondarydsevelopment Cooling Time 7min Medium-Wave Cooled Infrared Module
Find Similar Products
Product Description
| Model | Photon M615L |
| Performance Indicators | |
| Detector Type | HgCdTe cooled infrared detector |
| Resolution | 640×512 |
| Frame Rate | 50Hz/30Hz |
| F# | F4.0/F5.5 |
| Pixel Pitch | 15μm |
| Spectral Band | 3.7±0.2μm~4.8±0.2μm |
| NETD | ≤15mK@25ºC |
| Detector Defective Pixel Rate | ≤0.5% |
| Cooling Time@25ºC | ≤7min |
| Image Adjustment | |
| Brightness/Contrast Adjustment | Manual/Auto |
| Polarity | Black-hot/White-hot (white-hot by default) |
| Reticle | Display/Blank/Move |
| Image Processing | Non-uniformity correction, digital filter noise reduction, digital detail enhancement |
| Mirroring | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Power Supply | |
| Power Supply Range (With isolation) | / |
| Power Supply Range (Without isolation) | 11~13V DC (typical 12V) |
| Power Consumption (Typical, @25°C) | Stable power consumption ≤ 10W, peak power;consumption ≤ 25W |
| Interface | |
| Analog Video | PAL |
| Digital Video | Cmaeralink/SDI/Ethernet |
| Serial Communication Interface | RS422 (default baud rate: 115200) |
| External Synchronization | Internal synchronization (default)/external synchronization/adaptive synchronization mode |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Without lens) | ≤ 480g (without isolation) |
| Dimensions (Without lens) | 120×88×57mm (±1) (without isolation) |
| Environment Adaptability | |
| Operating Temperature | -40ºC~+60ºC |
| Storage Temperature | -45ºC~+65ºC |
| Temperature Shock | -45ºC~+65ºC(≤5ºC/min) |
| Random Vibration | 4.2g |
| Shock | Final peak sawtooth wave, 40g, 11ms (18 times in 3 axes and 6 directions in total) |
| MTTF | ≥6000h |
| Storage Life | ≥10years |
Handheld Device Vision Enhancement







Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
FAQ
- How can we guarantee quality?
- We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
- How long is your delivery time?
- For small order, it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us.
- What's the MOQ?
- MOQ is depend on the product.
- What's your payment terms?
- Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
- What's the product warranty policy?
- OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
- How about aftersale support?
- We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cooled Series
- Secondarydsevelopment Cooling Time 7min Medium-Wave Cooled Infrared Module
Related Categories
Hot Searches
- Battery For Car Factories
- Intelligent Power Factories
- Cable For Computer Factories
- High Rate Discharge Factories
- Multiple Switch
- Multiple Alarm
- Multiple Cables
- Multiple Channel
- Multiple Connectors
- Medium-Wave Cooled Infrared Module Bulkbuy