Dual-Spectrum PTZ Forest Fire Prevention Border Security Thermal Light Imaging Camera
Contact Supplier
Product Highlights
- Dual-Spectrum Imaging: Integrates 1.3MP thermal and 4MP visible light for comprehensive surveillance.
- Long-Range Detection: Supports up to 75mm and 100mm lenses with 25-225mm zoom for extended range.
- Intelligent Fire Detection: Features advanced algorithms for accurate fire point detection and reduced false alarms.
- Advanced VCA Support: Enables line crossing, intrusion detection, and automated alarm linkage.
- Platform Integration Ready: Supports ONVIF with SDK, demo, NVR, and VMS software for easy development.
- Lifetime Technical Support: Engineers provide assistance within 24 hours for all thermal vision products.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Infrared
- Style
- PTZ Camera
- Model NO.
- PC6S4A1
- Type
- CCTV Camera
- Certification
- CE, FCC, RoHS, EMI/EMC
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- ≧30m
- Remote Control
- With Remote Control
- Weight
- 42kg
- Resolution
- 1280×1024
- Pixel Pitch
- 12μm
- Focal Length
- 30~150mm/25~225mm
- Spectral Range
- 8~14μm
- Netd
- ≤40mk(@25°c,F#1.0,25Hz)
- Power Consumption
- 200W
- Work Environment
- -40℃~+70℃;<90%Rh
- Pan
- 360° Continuous, 0.01°~100°/S
- Tilt
- -90°~+90°,0.01°~60°/S
- Scan Mode
- Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/ Linear Scan/Panor
- Smoke & Fire Detection (Visible)
- Support
- Vca
- Support Line Crossing&Intrusion Detection
- Linkage Action
- Video/ Snapshot/Email/Alarm Output
- Specification
- 746* 748*437
Product Images of Dual-Spectrum PTZ Forest Fire Prevention Border Security Thermal Light Imaging Camera
Find Similar Products
Product Description
• 12μm Uncooled Infrared Detector
Adopting the latest 12μm uncooled infrared detectors, integrated with advanced infrared imaging algorithms for better image quality.
Supports a maximum visible light resolution of 4 megapixels (2688×1520)
• Long-Range Detection
• Platform Integration
• Intelligent Fire Detection Algorithm
• Intelligent Video Analysis
| Technical Specifications | PC6S4A1 |
| Thermal Module | |
| Detector Type | VOx, uncooled FPA detector |
| Spectral Range | 8~14μm |
| NETD | ≤40mK(@25°C,F#1.0,25Hz) |
| Resolution | 1280×1024 |
| Pixel Pitch | 12μm |
| Focal Length | 30~150mm/25~225mm |
| Optical Module | |
| Sensor | 1/1.8" 4-megapixel CMOS image sensor |
| Focal Length | 15-775mm |
| Resolution | 2688×1520 |
| PTZ | |
| Pan | 360° continuous, 0.01°~100°/s |
| Tilt | -90°~+90°,0.01°~60°/s |
| Scan Mode | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/ Linear Scan/Panorama Scan |
| Smart Function | |
| Smoke & Fire Detection (Visible) | Support |
| VCA | Support Line crossing&Intrusion detection |
| Linkage Action | Video/ Snapshot/Email/Alarm output |
| System Interface | |
| Power | DC 48V±15% |
| Network | 1×RJ45 10M/100M self-adaptive interface |
| Audio Input | 1×input |
| Audio Output | 1×output |
| Alarm Input | 7×input |
| Alarm Output | 1×output |
| Storage Interface | Micro SD card (up to 256G) |
| RS485 Interface | 1×RS485 |
| General | |
| Work Environment | -40ºC~+70ºC;<90%RH |
| Protection | IP66 Standard; TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power Consumption | 200W |
| Dimensions (mm) | 746* 748* 437 |
| Weight | 42kg |
Urban High-Altitude Observation Critical Infrastructure Protection







A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: Thermal vision products purchased from our company come with a 2-year warranty, while our thermal modules are covered by a 1-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
FAQ
- How can we guarantee quality?
- We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
- How long is your delivery time?
- For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
- What's the MOQ?
- MOQ is depend on the product.
- What's your payment terms?
- Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
- What's the product warranty policy?
- Thermal vision products purchased from our company come with a 2-year warranty, while our thermal modules are covered by a 1-year warranty.
- How about aftersale support?
- We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$20,000.00-40,000.00 / Piece
-
US$15,000.00-25,000.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PTZ Camera
- Dual-Spectrum PTZ Forest Fire Prevention Border Security Thermal Light Imaging Camera
Related Categories
Hot Searches
- Security Video Factories
- Surveillance Security Factories
- Fire Security Factories
- Video Surveillance
- Video Camera Ptz
- Waterproof Surveillance Ptz Camera
- CE Ptz Surveillance Camera
- CMOS Ptz Surveillance Camera
- FCC Ptz Surveillance Camera
- PTZ Camera Bulkbuy