Efficient Rt630 Thermal Imager with Intelligent Image Stabilization, Routine Inspection and Multi-Point Temperature Analysis
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Measuring Method
- Manual
- Application
- Industry
- Model NO.
- RT630
- Weight
- About 1.3kg (with Battery)
- Battery
- 10,000mAh Lithium-Ion Battery
- Detector Type
- 12μm Uncooled Infrared Detector
- Infrared Resolution
- 640×512
- Super Resolution
- 1280×1024
- Spectral Band
- 7.5-14μm
- Netd
- <35mk (25°C,F1.0)
- Frame Rate
- 25Hz
- Display
- 5-Inch OLED Touch Screen, Resolution 1280×72
- Visible Light Camera
- 13 Megapixels
- Digital Zoom
- 1×~10×
- Palettes
- 19 Options
- Image Mode
- Infrared,Visible Light,Pip,Dual-Spectrum Fusion
- Temperature Width Stretch
- Support
- Laser Rangefinding
- Support
- Specification
- 144× 129× 307 mm
- Package Size
- 52.10cm * 42.10cm * 19.00cm
- Package Gross Weight
- 5.500kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of Efficient Rt630 Thermal Imager with Intelligent Image Stabilization, Routine Inspection and Multi-Point Temperature Analysis
Find Similar Products
Product Description
Equipped with a new-generation detector with a resolution of 480×360/640×512 and a NETD as low as 35mK, the new RT400/630 series can capture more subtle hotspots, and display sharper and cleaner thermal images. The device has rich and powerful features such as Android OS, trend analysis, area measurement. It is a new strong tool for expert-level full-scene analysis.
• Functional Upgrade to Improve Efficiency
| Thermal Imaging | |
| Detector Type | 12μm uncooled infrared detector |
| Infrared Resolution | 640×512 |
| Super Resolution | 1280×1024 |
| Spectral Band | 7.5-14μm |
| NETD | <35mK (25°C,F1.0) |
| Frame Rate | 25Hz |
| Focal Length | Standard lens: 17.7mm; super telephoto lens: 60.9mm; telephoto lens: 31.5mm; wide-angle lens: 9.5mm; macro lens (0.2×): 13 mm; super macro lens (0.4×): 14.8mm. |
| FOV | Standard lens: 25°×20°; super telephoto lens: 7°×5.6°; telephoto lens: 14°×11.2°; wide-angle lens: 45°×36°. |
| IFOV | Standard lens: 0.68mrad; super telephoto lens: 0.2mrad; telephoto lens: 0.38mrad; wide-angle lens: 1.26mrad; Macro lens: One pixel corresponds to 60μm; super macro lens: One pixel corresponds to 30μm. |
| Focus Mode | Manual focus, one-button center focus, automatic center focus, single-touch automatic focus, laser-assisted focus, electric micro focus |
| Minimum Imaging Distance | Standard lens: 0.6m; super telephoto lens: 4m; telephoto lens: 3 m; wide-angle lens: 1m; macro lens: 39mm; super macro lens: 19mm |
| Measurement Range | -20°C~+150°C, 100°C~650°C; optional: 400°C~1500°C |
| Measurement Accuracy | ±2°C or ±2% of readings, whichever is greater. |
| Image Display | |
| Display | 5-inch OLED touch screen, resolution 1280×720 |
| Visible Light Camera | 13 megapixels |
| Digital Zoom | 1×~10× |
| Palettes | 19 options |
| Image Mode | Infrared,visible light,PIP,dual-spectrum fusion |
| Temperature Width Stretch | Support |
| Measurement and Analysis | |
| Analysis Functions on the Device | Support up to 20 movable points, lines, frames, circles and polygons,and up to 5 preset modes |
| Laser Rangefinding | Support |
| Area Measurement | Support |
| Hygrothermograph | Support |
| Positioning | Support |
| Temperature Difference Analysis | Support |
| Trend Analysis | Supports temperature trend recording and analysis |
| Image Freezing | Support |
| Analysis Report | PDF format .Support editing and temple importing on the PC client. |
| Supporting Software | PC (Infrared Analysis Software) & Mobile Device (iOS/Android APP) |
| Image Storage | |
| Storage Medium | Standard 64GB Micro SD, Support SD, SDHC, SDXC,up to 2TB |
| Text Notes | Support |
| Voice Notes | Support |
| Video Functions | |
| Radiate Infrared Video Recording | Support compressed full radiation video recording (.irv), up to 25Hz video recording. |
| Non-radiate Infrared or Visible Light Video Recording | Standard MP4 video recording |
| Radiate Infrared Video Stream Transmission | Analysis at about 25Hz on PC |
| Non-radiate Infrared Video Stream Transmission | RTSP H.264 |
| Video Resolution | 1920x1080 |
| System Functions | |
| Intelligent Image Stabilization | Support |
| Intelligent Panoramic Stitching | Support panoramic stitching on the PC client, and one-click synthesis. |
| Intelligent Routine Inspection | Supported. General task package import and editing, standard and automatic naming of images |
| Routine Inspection Record Self-inspection | Support |
| Dual-Spectrum Video Recording | Simultaneous infrared video and visible light video recording, in MP7 format |
| Communication Protocol | Wi-Fi, Bluetooth, USB,DP, Type-C to HDMI |
| Voice Control | Voice assistant, quick command recognition |
| Flashlight | Support |
| Others | |
| Microphone/Speaker | Support |
| Battery | 10,000mAh lithium-ion battery, field-replaceable, support fast charging |
| Charging Mode | USB Type-C or desktop charger |
| Battery Life | Continuous operating time ≥ 6 hours (depending on the actual environment and service conditions) |
| External Interface | USB3.0 Type-C, SD card, SIM card, Mini HDMI |
| Tripod Socket | UNC 1/4-20 interface for tripod |
| Operating Temperature | -20°C~+55°C |
| Operating Humidity | 10%~95% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -40°C~+70°C |
| IP Grade | IP54 |
| Shock and Vibration | Shock: 25g (IEC 60068-2-27); vibration: 2.5g (IEC60068-2-6) |
| Weight and Dimensions | About 1.3kg (with battery), 144×129×307mm (subject to actual situations) |
| Authentication | CE/RoHS/CMA, etc. |
| Packing List | Thermal camera×1, standard lens, lithium-ion battery×2, charging stand, charger (with plug for use in multiple countries), charging cable,Bluetooth headset, SD card 64G, Type-C cable, lens hood, mold drawing, data download card, calibration certificate, certificate of qualification, hand strap (with buckle), safety box, lens cap (with screws). |
Electric Routine Inspection Chemical Operation and Maintenance
Electronic and Electrical R&D High Temperature Material Monitoring







Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A:Thermal Cameras purchased from our company come with a 2-year warranty, while our detector are covered by a 10-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$99,999.00 / Piece
-
US$2,249.00-2,474.00 / Piece
-
US$549.00-699.00 / Piece
-
US$1,063.00-1,169.00 / Piece
-
US$169.00-200.00 / Piece
-
US$3,000.00-6,500.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Handheld Thermography Camera
- Efficient Rt630 Thermal Imager with Intelligent Image Stabilization, Routine Inspection and Multi-Point Temperature Analysis
Hot Searches
- Camera Lens Factories
- Temperature Display Factories
- Camera Lenses Factories
- Phone Camera Factories
- Thermal Management
- Pos Thermal
- Thermal Heat Tank
- Thermal Cash Register
- Solar Electric Thermal
- Rt630 Thermal Camera Bulkbuy