Combines Miniaturization Low Power Consumption Lightweight Design Short-Wave Infrared Thermal Camera
Contact Supplier
Product Highlights
- All-Weather Imaging Capability: Penetrates haze and smoke for long detection distances in adverse conditions.
- Built-in TEC Temperature Control: Ensures lower dark current for stable performance.
- Multiple Interface Options: Supports Cameralink, USB 3.0, RS-232, RS-422, and UART interfaces.
- Advanced Image Processing: Includes non-uniformity correction, digital zoom, and noise reduction.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Detector Type
- Ingaas Short-Wave Infrared Detector
- Resolution
- 640×512
- Model NO.
- Keen B615
- Pixel Pitch
- 15μm
- Detector Frame Rate
- 25/50Hz
- Spectral Band
- 0.9~1.7μm
- Quantum Efficiency
- ≥70%
- Operability
- ≥99.8%
- Exposure Time Range
- 0.1~30ms
- Integration Type
- Snapshot Global Shutter
- Cooling Mode
- Tec 1
- Depth of Output Data
- 8bit/10bit/14bit
- Weight
- 130±3G
- Size
- 48×48×48.5mm
- Vibration
- 6.06g, Random Vibration, 3 Axes
- Product Certification
- RoHS2.0
Product Images of Combines Miniaturization Low Power Consumption Lightweight Design Short-Wave Infrared Thermal Camera
Find Similar Products
Product Description
| Model | Keen B615 |
| Performance Characteristics | |
| Detector Type | InGaAs Short-Wave Infrared Detector |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel Pitch | 15μm |
| Detector Frame Rate | 25/50Hz |
| Spectral Band | 0.9~1.7μm |
| Quantum Efficiency | ≥70% |
| Operability | ≥99.8% |
| Average Pixel Dark Current | ≤ 60fA (@-0.2V image element bias@25ºC) |
| Exposure Time Range | 0.1~30ms |
| Integration type | Snapshot global shutter |
| Cooling Mode | TEC 1 |
| Depth of Output Data | 8bit/10bit/14bit |
| Image Adjustment | |
| Palette | Support |
| Digital Zoom | 1.0~2.0× continuous zoom (step size: 0.1) |
| Image Processing | Non-uniformity correction/Brightness and contrast adjustment/Temporal filtering/Spatial filtering noise reduction/Digital detail enhancement |
| Mirroring | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Cross Cursor | Display/Blank/Move |
| Power and Interface | |
| Power Supply Range | 5-24V DC (Recommended voltage of 12V DC) |
| Power Consumption | <1.5w (Typical, @25°C) |
| Digital Video | Cameralink/USB 3.0 |
| Communication Interface | RS-232/RS-422/UART (3.3V) |
| Optical Interface | C-Mount |
| Physical Characteristics | |
| Weight | 130±3g |
| Size | 48×48×48.5mm |
| Environment Adaptability | |
| Operating Temperature | -40ºC~+50ºC |
| Storage Temperature | -45ºC~+85ºC |
| Humidity | 5-95%, non-condensing |
| Vibration | 6.06g, random vibration, 3 axes |
| Shock | 80g,4ms,the terminal peak sawtooth pulse,3 axes and 6 directions |
| Product Certification | RoHS2.0 |







Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
FAQ
- How can we guarantee quality?
- We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
- How long is your delivery time?
- For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
- What's the MOQ?
- MOQ is depend on the product.
- What's your payment terms?
- Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
- What's the product warranty policy?
- OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
- How about aftersale support?
- We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$4,100.00-4,510.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Short-Wave Series
- Combines Miniaturization Low Power Consumption Lightweight Design Short-Wave Infrared Thermal Camera
Related Categories
Hot Searches
- Low Power
- Power Output Factories
- Low Frequency
- Communication System Factories
- Low Power Design
- Low Output
- Low Power Camera
- Infrared Switches
- Low Power Range Transformer
- Short-Wave Infrared Camera Bulkbuy