256× 192 Wafer Detector 21× 14.6mm Split Assembly Uncooled Infrared Sensor Module
Contact Supplier
Product Highlights
- Flexible Split Assembly: Split design allows flexible integration and supports multiple lens options.
- Multi-Protocol Support: Supports DVP, MIPI, and analog video interfaces for diverse applications.
- Comprehensive Image Adjustment: Manual/Automatic brightness/contrast, polarity, palette, and reticle options.
- SOC Platform Compatibility: Compatible with ARM architecture SOCs like HIS13516, AR9201, and CV28M33.
- RoHS Certified: Meets RoHS2.0 environmental standards for safe and compliant usage.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Function Type
- Thermal Imaging System
- Detection Type
- Uncooled Vox Infrared Detector
- Model NO.
- Turing C256
- Certification
- RoHS
- Pixel Pitch
- 12μm
- Resolution
- 256×192
- Frame Rate
- 25Hz
- Brightness/Contrast Adjustment
- Manual/Automatic
- Polarity
- Black-Hot/White-Hot
- Palette
- Support Multiple Types
- Reticle
- Display/Blank/Move
- Mirror Image
- Horizontal/Vertical/Diagonal
- Power Supply Range
- 3.8V~5.2V
- Weight
- ≤3.5g
- Lens
- 2mm, 3.2mm, 7mm, 10mm, and 13mm
- Extension Components
- Analog Video
- Specification
- 21× 14.6mm
Product Images of 256× 192 Wafer Detector 21× 14.6mm Split Assembly Uncooled Infrared Sensor Module
Find Similar Products
Product Description
It supports multiple ARM architecture SOC platforms, capable of directly processing sensor data.
It provides multiple SDK development interfaces for rapid secondary development.
| model | Turing C256 |
| Performance Characteristics | |
| Detector Type | Uncooled VOx infrared detector |
| Resolution | 256×192 |
| Pixel Pitch | 12μm |
| Frame Rate | 25Hz |
| Spectral Band | 8~14μm |
| NETD | ≤50mK@25°C (≤40mK, optional) |
| Image Adjustment | |
| Brightness/Contrast Adjustment | Manual/Automatic |
| Polarity | Black-hot/White-hot |
| Palette | Support multiple types |
| Reticle | Display/Blank/Move |
| Image Processing | digital filtering noise reduction, and digital detail enhancement |
| Mirror Image | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Power Supply | |
| Power Supply Range | 3.8V~5.2V |
| Power Consumption (Typical, @25°C, Without Extension) | ≤0.35W |
| Interface | |
| Digital Video | CDS2/CDS3/LVCMOS |
| Serial Communication Interface | UART |
| Extension Components | Analog Video |
| Interface/Supporting | |
| Direct Drive Solution | Compatible with SOC platforms such as HIS13516, HIS13519, NT98528, AR9201, AR9341, and CV28M33 |
| Temperature Measurement Characteristics | |
| Temperature Measurement Range | For temperature measurement series, -20ºC~+550ºC |
| Measurement Accuracy | For temperature measurement series, ±3°C or ±3% at ambient temperature of -20°C~+60°C |
| Physical Characteristics | |
| Dimensions (Without Lens and Extension Components) | 21×14.6mm |
| Weight (3.2mm, Without Extension Components) | ≤3.5g |
| Lens | 2mm, 3.2mm, 7mm, 10mm, and 13mm |
| Environment Adaptability | |
| Operating Temperature | -20ºC~+60ºC |
| Storage Temperature | -45ºC~+85ºC |
| Humidity | 5~95%, non-condensing |
| Product Certification | RoHS2.0 |
Industrial Temperature Measurement Machine Vision







Q1: How can we guarantee quality?
A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
FAQ
- How can we guarantee quality?
- We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
- How long is your delivery time?
- For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
- What's the MOQ?
- MOQ is depend on the product.
- What's your payment terms?
- Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
- What's the product warranty policy?
- OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
- How about aftersale support?
- We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Uncooled Long-Wage Series
- 256× 192 Wafer Detector 21× 14.6mm Split Assembly Uncooled Infrared Sensor Module
Related Categories
Hot Searches
- Low Power
- Protection Set Factories
- Protection Product
- Electronic Protection Factories
- Power Electric Protection
- Power Solution
- Protection Low Power
- Power Voltage Protection
- Protection Solution
- Split Assembly Bulkbuy