Raythink PC5 Multi-Spectrum PTZ Camera for Forest Fire & Perimeter Security
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Infrared
- Style
- Pan/Tilt
- Model NO.
- PC5
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- Kind
- Autofocus Lens
- Certification
- CE, FCC, RoHS, EMI/EMC
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- ≧30m
- Remote Control
- With Remote Control
- Weight
- 30kg
- Spectral Range
- 8~14μm
- Netd
- ≤40mk(@25°C,F#1.0,25Hz)
- Resolution
- 640×512
- Pixel Pitch
- 12μm
- Focal Length
- 75/100/150/30~150mm
- Focus Mode
- Auto/Manual/One-Shot Auto
- Pan
- 360° Continuous, 0.1°~100°/S
- Tilt
- -90°~+90°,0.1°~60°/S
- Scan Mode
- Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/ Linear Scan/Panor
- Smoke & Fire Detection (Visible)
- Support
- Fire Detection (Thermal)
- Support
- Radar Linkage
- Support
- Zoom Linkage
- Support
- Transport Package
- Other
- Specification
- 623.6× 398.5× 350
- Trademark
- Raythink
- Origin
- Yantai
- Package Size
- 79.20cm * 52.20cm * 57.00cm
- Package Gross Weight
- 40.000kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of Raythink PC5 Multi-Spectrum PTZ Camera for Forest Fire & Perimeter Security
Find Similar Products
Product Description
·Support TPM technology and meeting the FIPS 140-3 Level 3 standard.
•Industry-Leading Infrared Detector
Adopting the latest 12μm uncooled infrared detectors, integrated with advanced infrared imaging algorithms for better image quality.
• Long-Range Detection
• Platform Integration
• AI-Powered Video Content Analysis
• Intelligent Video Analysis
| Technical Specifications | PC5S4 |
| Thermal Module | |
| Detector Type | VOx, uncooled FPA detector |
| Spectral Range | 8~14μm |
| NETD | ≤40mK(@25°C,F#1.0,25Hz) |
| Resolution | 1280×1024 |
| Pixel Pitch | 12μm |
| Focal Length | 75/100/150/30~150mm |
| Focus Mode | Auto/Manual/One-shot Auto |
| Optical Module | |
| Sensor | 1/1.8 inch 4MP CMOS / 1/1.25 inch 4MP CMOS |
| Focal Length | 6~336mm/10~550mm |
| Resolution | 2688×1520 |
| Laser Illuminator (Optional) | |
| Laser Spectral Range | 808nm |
| Illuminating Distance | 1500m |
| LRF (Optional) | |
| Laser Spectral Range | 905nm, 1535nm |
| Measurement Distance | 3 |
| PTZ | |
| Pan | 360° continuous, 0.1°~100°/s |
| Tilt | -90°~+90°,0.1°~60°/s |
| Scan Mode | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/ Linear Scan/Panorama Scan |
| Smart Function | |
| Smoke & Fire Detection (Visible) | Support |
| Fire Detection (Thermal) | Support |
| Radar Linkage | Support |
| Zoom Linkage | Support |
| Smart Record | Alarm trigger recording, disconnection trigger recording (continue transmission after connection) |
| Smart Alarm | Support alarm trigger of network disconnection, IP address conflict, full memory, memory error, illegal access and abnormal detection |
| Smart AI Detection | Support smart video analysis such as tripwire & area intrusion detection, support AI human/vehicle/vessel classification |
| Target tracking | Support |
| Alarm Linkage | Recording/Snapshot/Sending Email/PTZ linkage/Alarm output |
| System Interface | |
| Power | DC 48V±15% |
| Network | RJ45 10M/100M Ethernet port |
| Audio Interface | 1×input, 1×output |
| Alarm Interface | 1×input, 1×output |
| Storage Interface | Support Micro SD card (Max.512G) |
| RS485 Interface | 1×RS485,can support Pelco protocol |
| General | |
| Work Environment | -40ºC~+70ºC;<90%RH |
| Protection | IP66, TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Certification | CE,ROHS,CE-EMC Test Report, FIPS 140-3 Level 3 |
| Power Consumption | ≤300W |
| Dimensions (mm) | 623.6*398.5*350 |
| Weight | 30kg |







Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. Products that do not have sufficient inventory and require customization will take approximately 2-4 weeks.For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: Thermal vision products purchased from our company come with a 2-year warranty, while our thermal modules are covered by a 1-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$20,000.00-40,000.00 / Piece
-
US$15,000.00-25,000.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PTZ Camera
- Raythink PC5 Multi-Spectrum PTZ Camera for Forest Fire & Perimeter Security
Related Categories
Hot Searches
- China Camera Factories
- Security System Camera
- Ir Cctv Security Camera
- Digital Security Camera Factories
- Security Camera Wifi
- Security Cctv Ptz Camera
- Security Light Camera
- Security Ip Ptz Camera
- CE Security Ptz Camera
- Top 10 Camera
- Camera Trends
- Security Camera Bulkbuy