| Customization: | Available |
|---|---|
| Function Type: | Thermal Imaging System |
| Detection Type: | Infrared Detector |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | Turing A640H |
| Performance Characteristics | |
| Detector Type | Uncooled VOx Infrared Detector |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel Pitch | 12μm |
| Frame Rate | 50Hz (60Hz, optional) |
| Spectral Band | 8~14μm |
| NETD | ≤40mK@25°C, F#1.0 |
| Image Adjustment | |
| Polarity | Black-hot/White-hot |
| Palette | Support |
| Reticle | Display/Blank/Move |
| Edge Highlight | Support |
| Digital Zoom | 1.0~8.0× continuous zoom (step size: 0.1) |
| Image Processing | Shutterless |
| Scenario-based non-uniformity correction, digital filtering noise reduction, and digital detail enhancement | |
| Mirroring | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Power Supply | |
| Power Supply Range (Typical) | 3.9~5V DC |
| 5~18V DC supported by user extension components | |
| Power Consumption (Typical, @25°C, Without Expansion Board) | ≤0.7W |
| Power Protection | Overvoltage, undervoltage, and reverse connection supported by user extension components |
| Interface | |
| Digital Video | BT.656/DVP/LVCMOS |
| Analog Video | 1-channel PAL system |
| Extension Components | MIPI/USB/Analog video/BT.656/DVP |
| Serial Communication Interface | RS232/UART (3.3V) |
| Physical Characteristics | |
| Dimensions (Without Lens and Extension Components) | 26mm×26mm×19.8mm |
| Weight (Without Lens and Extension Components) | 21g±1g |
| Environment Adaptability | |
| Operating Temperature | -40ºC~+80ºC |
| Storage Temperature | -45ºC~+85ºC |
| Humidity | 5-95%, non-condensing |
| Vibration | 6.06g, random vibration, all axes |
| Impact | [email protected], optical axis direction |







Q1: How can we guarantee quality?