All-in-One Thermal Imaging System Combining Analog Video, Audio Interfaces, and TF Card Storage
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Detector: | Uncooled Vox Detector |
| Infrared Resolution: | 640×512 |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Exhibition Experience
Experienced Team
Multi-language Pioneer
Importers and Exporters
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier has 17 foreign trading staff(s) and 13 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
2 languages freely used by foreign trade staff. include: English, Spanish
The supplier has import and export rights
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TN460
- Pixel Pitch
- 12μm
- Spectral Band
- 7.5μm~14μm
- Netd
- ≤40mk
- Frame Rate
- 25Hz
- Video Standards
- H.264, H.265
- Mirroring
- Horizontal/Vertical/Diagonal
- Digital Zoom
- 1.0~8.0 Continuous Zoom (Step Size: 0.1)
- Storage Interface
- Support TF Card
- Operating Temperature
- -40°c~+70℃
- Typical Power Consumption
- ≤2.4W
- Weight
- About 110g (Without Lens)
- Specification
- 45mm× 44mm× 60mm (without lens)
Packaging & Delivery
- Package Size
- 22.50cm * 14.50cm * 12.70cm
- Package Gross Weight
- 0.880kg
Product Description
TN460 is a high-performance and high-accuracy thermal camera with an uncooled infrared FPA detector. It can provide clear infrared images and accurate temperature measurement. TN460 supports multiple communication protocols such as Modbus TCP ,Onvif and GB28181. Featuring compact dimension and low power consumption,is easy for system integrations in machine vision, electric power, new energy, industrial automation, and other scenarios.
• 640×512 infrared resolution
Clear images
• A frame rate of 25Hz
Synchronous transmission of temperature data and image data
• -20°C to +650°C Wide measurement range
Suitable for application in multiple scenarios
• Compact size and multiple lenses option
Convenient for integrated design
• Multiple protocols and interfaces
Easy for back-end integration
| Model | TN460 | |||
| Focal Length | 4.1mm | 9.1mm | 13mm | 25mm |
| FOV | 100°×81° | 48.6°×38.6° | 32.9°×26.6° | 17°×14° |
| IFOV | 2.93mrad | 1.32mrad | 0.92mrad | 0.48mrad |
| Thermal Imaging Parameters | |
| Detector | Uncooled VOx detector |
| Infrared Resolution | 640×512 |
| Pixel Pitch | 12μm |
| Spectral Band | 7.5μm~14μm |
| NETD | ≤40mK |
| Temperature Measurement | |
| Measurement Range | -20ºC~+150ºC, 0ºC~650ºC |
| Measurement Accuracy | ±2ºC or ±2% of readings |
| Temperature Measurement Correction | Reflected temperature, ambient temperature, atmospheric transmissivity, object emissivity, distance |
| Measurement Tool | Settings of measurement rules for a total of 12 points, 12 lines, and 12 areas,support isotherm setting |
| Temperature Width Stretch | Support temperature width stretch |
| Image and Video | |
| Frame Rate | 25Hz |
| Palettes | 20 color palettes including black-hot, white-hot, iron red, rainbow, etc. |
| Video Standards | H.264, H.265 |
| Thermal Image Capture | Support thermal image capture and secondary analysis |
| Mirroring | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Digital Zoom | 1.0~8.0 continuous zoom (step size: 0.1) |
| System Interface | |
| Communication Interface | RJ45, supporting Gigabit network; 1-channel RS485, supporting Pelco-D protocol expansion (optional) |
| Audio Interface | 1-channel audio input, 1-channel audio output |
| Video Interface | 1-channel analog video |
| Alarm Interface | 1-channel alarm input, 1-channel alarm output |
| Storage Interface | Support TF card |
| Network Protocol | IPv4, HTTP, HTTPS, SMTP, FTP, UPnP, DNS, DDNS, NTP, RTCP, RTSP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP |
| Interface Protocol | Modbus TCP, ONVIF, GB28181, MQTT |
| Device Specifications | |
| Operating Temperature | -40°C~+70ºC |
| Power Supply Mode | 9V-15V DC, optional POE power supply |
| Typical Power Consumption | ≤2.4W |
| Dimensions | 45mm×44mm×60mm (without lens) |
| Weight | About 110g (without lens) |
Machine Vision Industrial Automation
Electric Routine Inspection Rail Transportation








Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: Thermal Cameras purchased from our company come with a 2-year warranty, while our detector are covered by a 10-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Fixed Thermography Camera
- All-in-One Thermal Imaging System Combining Analog Video, Audio Interfaces, and TF Card Storage
Related Categories
Hot Searches
More