Multiple Digital Video Interfaces Secondary Development Medium-Wave Cooled Infrared Module
Contact Supplier
Product Highlights
- Advanced Image Algorithm: Self-developed algorithm supports wide dynamic range and adaptive integral time.
- Multiple Digital Interfaces: Supports CameraLink, SDI, and RS422 for flexible system integration.
- Continuous Digital Zoom: Offers 1.0 to 8.0 continuous zoom with 0.1 step size for detailed viewing.
- Comprehensive SDK Support: Simple and easy-to-use SDK reduces secondary development costs significantly.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Function Type
- Thermal Imaging System
- Detection Type
- Hgcdte Cooled Infrared Detector
- Model NO.
- Photon M615S
- Output Signal Type
- Digital Type
- Detector Type
- Hgcdte Cooled Infrared Detector
- Resolution
- 640×512
- Pixel Pitch
- 12μm
- Frame Rate
- 100Hz/50Hz/30Hz
- Netd
- ≤15mk@25℃
- Spectral Band
- 3.7±0.2μm~4.8±0.2μm
- Detector Defective Pixel Rate
- ≤0.5%
- Cooling Time@25℃
- ≤7min
- Brightness/Contrast Adjustment
- Manual/Auto
- Reticle
- Display/Blank/Move
- Digital Zoom
- 1.0~8.0 Continuous Zoom (Step Size: 0.1)
- Weight (G)
- ≤870 (with Isolation)
- Dimensions (mm)
- 144×75×81 (with Isolation)
Product Images of Multiple Digital Video Interfaces Secondary Development Medium-Wave Cooled Infrared Module
Find Similar Products
Product Description
| Model | Photon M615S |
| Performance Indicators | |
| Detector Type | HgCdTe cooled infrared detector |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel Pitch | 15μm |
| Frame Rate | 100Hz/50Hz/30Hz |
| F# | F2.0/F4.0 |
| Spectral Band | 3.7±0.2μm~4.8±0.2μm |
| NETD | ≤15mK@25ºC |
| Detector Defective Pixel Rate | ≤0.5% |
| Cooling Time@25ºC | ≤7min |
| Image Adjustment | |
| Brightness/Contrast Adjustment | Manual/Auto |
| Polarity | Black-hot/White-hot (white-hot by default) |
| Reticle | Display/Blank/Move |
| Digital Zoom | 1.0~8.0 continuous zoom (step size: 0.1) |
| Image Processing | Non-uniformity correction, digital filter noise reduction, digital detail enhancement |
| Mirroring | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Power Supply | |
| Power Supply Range | 27~36V DC (with isolation), typical voltage of 28V DC |
| Power Consumption (Typical, @25°C) | Steady status ≤16W, peak ≤35W |
| Interface | |
| Analog Video | PAL |
| Digital Video | Cameralink/SDI |
| Serial Communication Interface | RS422 (default baud rate: 115200) |
| External Synchronization | Internal synchronization (default)/external synchronization/adaptive synchronization mode |
| Physical Characteristics | |
| Weight (g) | ≤870 (with isolation) |
| Dimensions (mm) | 144×75×81 (with isolation) |
| Environment Adaptability | |
| Operating Temperature | -40ºC~+60ºC |
| Storage Temperature | -45ºC~+65ºC |
| Temperature Shock | -45ºC~+65ºC(≤5ºC/min) |
| Random Vibration | 6.06g |
| Shock | Final peak sawtooth wave, 40g, 11ms (18 times in 3 axes and 6 directions in total) |
| MTTF | ≥6000h |
| Storage Life | ≥10 years |
Handheld Device Vision Enhancement







Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
FAQ
- How can we guarantee quality?
- We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
- How long is your delivery time?
- For small order, it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us.
- What's the MOQ?
- MOQ is depend on the product.
- What's your payment terms?
- Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
- What's the product warranty policy?
- OEM products purchased from our company come with a 1-year warranty. Refer to the instructions for more details.
- How about aftersale support?
- We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cooled Series
- Multiple Digital Video Interfaces Secondary Development Medium-Wave Cooled Infrared Module
Related Categories
Hot Searches
- High Rate Discharge Factories
- Digital Module Factories
- High Rate Battery Factories
- Mounting Frame Factories
- Best Rate
- High Discharge Rate Equipment
- High Rate Power Battery
- High Discharge Power Rate
- High Rate Rechargeable Battery
- Medium-Wave Cooled Infrared Module Bulkbuy