New-Generation 12µ M Detector Flagship Thermal Camera with Clear Thermal Images
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Composite Video Measuring System |
| Operate Method: | Manual |
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Exhibition Experience
Experienced Team
Multi-language Pioneer
Importers and Exporters
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier has 17 foreign trading staff(s) and 13 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
2 languages freely used by foreign trade staff. include: English, Spanish
The supplier has import and export rights
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- RS600
- Weight
- About 1.3kg (with Battery)
- Battery
- 9000mAh Lithium-Ion Battery
- Detector Type
- 12μm Uncooled Infrared Detector
- Infrared Resolution
- 640×512
- Super Resolution
- 1280×1024
- Spectral Band
- 7.5~14μm
- Netd
- <25mk (25°c, F1.0)
- Frame Rate
- 25Hz
- Visible Light Camera
- 13 Megapixels
- Digital Zoom
- 1×~10×
- Temperature with Stretch
- Support
- Laser Rangefinding
- Support
- Area Measurement
- Support
- Hygrothermograph
- Support
- Positioning
- Support
- Specification
- 278× 116× 113 mm
Product Description
Equipped with a new-generation 12µm detector with a thermal sensitivity as low as 25mK, RS600 can present more delicate and clearer thermal images. Based on Android OS and integrated intelligent hardware, the device enables various professional and intelligent functions such as trend analysis, variable diaphragm lens, 25 points, lines, and areas, image freezing, intelligent electrical image stabilization (EIS), 5.5-inch touch screen.
• Clear Thermal Images, Precise Temperature Measurement
Equipped with a 12μm VOx detector, resolution of 640×512, supporting super-resolution
up to 1280×1024.
Capable of distinguishing the temperature difference of 0.025°C, with high measurement accuracy and more delicate thermal images.
• Various Lenses and Fast Focusing
Standard 25° lens, with optional wide-angle, long-focus, ultra-long-focus, and macro lenses flexible for diverse scenarios.
• Functional Upgrade to Improve Efficiency
• Functional Upgrade to Improve Efficiency
Android operating system, more convenient to operate.
Support intelligent image stabilization, making temperature measurement images more stable.
Support laser rangefinding and area measurement.
• Intelligent Analysis, Efficient Temperature Measurement
Support up to 25 points/lines/areas to analyze more temperature details in the screen.
Support customized isotherms to highlight temperature segments or areas that need more attention.
Support intelligent routine inspection, enabling import and editing of general task packages, etc
| Thermal Imaging | |
| Detector Type | 12μm uncooled infrared detector |
| Infrared Resolution | 640×512 |
| Super Resolution | 1280×1024 |
| Spectral Band | 7.5~14μm |
| NETD | <25mK (25°C,F1.0) |
| Frame Rate | 25Hz |
| Focal Length | Standard lens: 17.7mm; super telephoto lens: 60.9mm; telephoto lens: 31.5mm; wide-angle lens: 9.5mm;macro lens (0.2×): 13 mm; super macro lens (0.4×): 14.8mm. |
| FOV | Standard lens: 25°×20°; super telephoto lens: 7°×5.6°; telephoto lens: 14°×11.2°; wide-angle lens: 45°×36°. |
| IFOV | Standard lens: 0.68mrad; super telephoto lens: 0.2mrad; telephoto lens: 0.38mrad; wide-angle lens: 1.26mrad;Macro lens: One pixel corresponds to 60μm; super macro lens: One pixel corresponds to 30μm. |
| Focus Mode | Manual focus, one-button center focus, automatic center focus, single-touch automatic focus, laser-assisted focus, electric micro focus |
| Minimum Imaging Distance | Standard lens: 0.4m; super telephoto lens: 4m; telephoto lens: 3 m; wide-angle lens: 0.2m; macro lens: 39mm; super macro lens: 19mm |
| Measurement Range | -20°C~+150°C, 100°C~650°C; optional: 400°C~+1500°C |
| Measurement Accuracy | ±2°C or ±2% of readings, whichever is greater. |
| Image Display | |
| Display | 5.5-inch LCD touch screen, resolution 1920×1080 |
| Visible Light Camera | 13 megapixels |
| Digital Zoom | 1×~10× |
| Palettes | 19 options |
| Image Mode | Infrared, visible light, PIP, dual-spectrum fusion |
| Temperature with Stretch | Support |
| Measurement and Analysis | |
| Analysis Functions on the Device | Support up to 25 movable points, lines, frames, circles and polygons,and up to 5 preset modes |
| Laser Rangefinding | Support |
| Area Measurement | Support |
| Hygrothermograph | Support |
| Positioning | Support |
| Temperature Difference Analysis | Support |
| Trend Analysis | Support temperature trend recording and analysis |
| Image Freezing | Support |
| Analysis Report | PDF format. Support template editing and importing on the PC client |
| Supporting Software | PC (infrared analysis software) & Mobile Device (iOS/Android app) |
| Image Storage | |
| Storage Medium | Standard 64GB Micro SD. Support SD, SDHC, and SDXC, up to 2TB |
| Text Notes | Support |
| Voice Notes | Support |
| Video Functions | |
| Radiate Infrared Video Recording | Support compressed full radiation video recording (.irv), up to 25Hz video recording. |
| Non-radiate Infrared or Visible Light Video Recording | Standard MP4 video recording |
| Radiate Infrared Video Stream Transmission | TYPE-C/WLAN connection to PC, for real-time transmission of radiation infrared video streams |
| Non-radiate Infrared Video Stream Transmission | RTSP H.264 |
| Video Resolution | 1920x1080 |
| System Functions | |
| Intelligent Image Stabilization | Support |
| Intelligent Panoramic Stitching | Support |
| Intelligent Routine Inspection | Supported. General task package import and editing, standard and automatic naming of images |
| Non-radiate Infrared Video Stream Transmission | Support |
| Dual-Spectrum Video Recording | Simultaneous infrared video and visible light video recording, in MP4 format |
| Communication Protocol | Wi-Fi, Bluetooth, USB |
| Voice Control | Voice assistant, quick command recognition |
| Flashlight | Support |
| Others | |
| Microphone/Speaker | Support |
| Battery | 9000mAh lithium-ion battery, field-replaceable, fast charging |
| Charging Mode | USB Type-C or desktop charger |
| Battery Life | Continuous operating time ≥ 3 hours (depending on the actual environment and service conditions) |
| External Interface | USB3.0 Type-C, SD card, SIM card, Mini HDMI |
| Tripod Socket | UNC 1/4-20 interface for tripod |
| Operating Temperature | -15°C~+50°C |
| Operating Humidity | 10%~95% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -40°C~+70°C |
| IP Grade | IP54 |
| Shock and Vibration | Shock: 25g (IEC 60068-2-27); vibration: 2.5g (IEC60068-2-6) |
| Weight and Dimensions | About 1.3kg (with battery), 278×116×113 mm |
| Authentication | CE/RoHS/CMA, etc |
| Packing List | Thermal camera×1, manual, calibration certificate, quick operation guide, data download card, certificate of qualification, multi-country adapter, USB data cable×1, lithium-ion battery×3, portable bag, charging cradle×1, HDMI cable×1, hand strap, backpack strap, SD card, charging stand, standard lens. |
Electric Routine Inspection High-End Scientific Research
Chemical Routine Inspection High Temperature Material Testing







Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A:Thermal Cameras purchased from our company come with a 2-year warranty, while our detector are covered by a 10-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Handheld Thermography Camera
- New-Generation 12µ M Detector Flagship Thermal Camera with Clear Thermal Images
Hot Searches
More