Industrial-Grade Electric-Focusing Thermal Camera with RS485 Interface 18 Color Palettes Digital Zoom
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Detector: | Uncooled Vox Detector |
| Infrared Resolution: | 1280×1024 |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Exhibition Experience
Experienced Team
Multi-language Pioneer
Importers and Exporters
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier has 17 foreign trading staff(s) and 13 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
2 languages freely used by foreign trade staff. include: English, Spanish
The supplier has import and export rights
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ATR1280
- Pixel Pitch
- 12μm
- Spectral Band
- 8μm~14μm
- Netd
- <50mk
- Temperature Width Stretch
- Support Temperature Width Stretch
- Frame Rate
- 15Hz
- Digital Zoom
- 1.0~8.0 Continuous Zoom (Step Size: 0.1)
- Palettes
- 18 Color Palettes
- Mirroring
- Horizontal/Vertical/Diagonal
- Network Protocol
- TCP, UDP, ICMP, DHCP
- Interface Protocol
- Gige Vision
- Weight
- About 725g (with 19mm Lens)
- Operating Temperature
- -20℃~+60℃
- Power Supply Mode
- 6~16V DC
- Specification
- 70mm× 63mm× 143mm (with 19mm lens)
Packaging & Delivery
- Package Size
- 23.30cm * 22.80cm * 15.40cm
- Package Gross Weight
- 1.600kg
Product Description
ATR1280 is a high-definition, high-performance electric-focusing temperature measurement thermal camera equipped with a 1280×1024 high-resolution infrared detector and an electric focusing lens, ensuring clear images and precise temperature measurements. It supports the GigE protocol and outputs high-speed video streams. With professional thermographic analysis software, the device can meet the application requirements of high-definition images and accurate temperature measurement in education and scientific research, industrial automation, and other fields.
• 1280×1024 infrared resolution
Clear images
• -20°C to +550°C Wide measurement range
Suitable for application in multiple scenarios
• GigE vision
• GigE vision
High-speed data transmission
• NETD<50mK
Distinguish minute temperature differences
• Electric focusing
Clear and accurate
| Model | ATR1280 |
| Focal Length | 19mm |
| FOV | 44°×35.8° |
| IFOV | 0.63mrad |
| Thermal Imaging Parameters | |
| Detector | Uncooled VOx detector |
| Infrared Resolution | 1280×1024 |
| Pixel Pitch | 12μm |
| Spectral Band | 8μm~14μm |
| NETD | <50mK |
| Temperature Measurement | |
| Measurement Range | -20ºC~+150ºC,0ºC~550ºC |
| Measurement Accuracy | ±2ºC or ±2% of readings |
| Temperature Measurement Correction | Reflected temperature, ambient temperature, atmospheric transmissivity, object emissivity, distance |
| Measurement Tool | Settings of measurement rules for a total of 12 points, lines and areas, supporting isotherm setting |
| Temperature Width Stretch | Support temperature width stretch |
| Image and Video | |
| Frame Rate | 15Hz |
| Palettes | 18 color palettes including black-hot, white-hot, iron red, rainbow, etc. |
| Thermal Image Capture | Support thermal image capture and secondary analysis |
| Mirroring | Horizontal/Vertical/Diagonal |
| Digital Zoom | 1.0~8.0 continuous zoom (step size: 0.1) |
| System Interface | |
| Communication Interface | RJ45, supporting Gigabit network; 1-channel RS485, supporting Pelco-D protocol expansion (optional) |
| Network protocol | TCP, UDP, ICMP, DHCP |
| Interface Protocol | GigE Vision |
| Device Specifications | |
| Operating Temperature | -20ºC~+60ºC |
| Power Supply Mode | 6~16V DC |
| Typical Power Consumption | ≤4.5W |
| Dimensions | 70mm×63mm×143mm (with 19mm lens) |
| Weight | About 725g (with 19mm lens) |
Electronic Circuit Automation
Electric Power Machine Vision








Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2:How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: Thermal Cameras purchased from our company come with a 2-year warranty, while our detector are covered by a 10-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Fixed Thermography Camera
- Industrial-Grade Electric-Focusing Thermal Camera with RS485 Interface 18 Color Palettes Digital Zoom
Related Categories
Hot Searches
More