Professional Handheld Thermal Imaging Camera with 256× 192 Resolution, High-Sensitivity, and Touch Screen
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Measuring Method
- Manual
- Application
- Industry
- Model NO.
- RM200F
- Weight
- About 660g
- Battery
- Rechargeable and Detachable Lithium-Ion Battery
- Detector Type
- 12μm Uncooled Infrared Detector
- Infrared Resolution
- 256×192
- Spectral Band
- 7.5~14μm
- Netd
- <40mk (25°c,F1.0)
- Frame Rate
- 25Hz
- Lens Focal Length
- 7mm
- Fov
- 24.8°×18.7°
- Ifov
- 1.71mrad
- Focus Mode
- Manual Focusing
- Minimum Imaging Distance
- 0.2m
- Measurement Range
- -20~+150°c, 100~550°c
- Display
- 3.5-Inch Touch Screen, 640×480 Resolution
- Visible Light Camera
- 2 Megapixels
- Specification
- 258.4*105.1*102.3 mm
- Package Size
- 39.00cm * 22.00cm * 15.00cm
- Package Gross Weight
- 2.000kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of Professional Handheld Thermal Imaging Camera with 256× 192 Resolution, High-Sensitivity, and Touch Screen
Find Similar Products
Product Description
| Thermal Imaging | |
| Detector Type | 12μm uncooled infrared detector |
| Infrared Resolution | 256×192 |
| Spectral Band | 7.5~14μm |
| NETD | <40mK (25°C,F1.0) |
| Frame Rate | 25Hz |
| Lens Focal Length | 7mm |
| FOV | 24.8°×18.7° |
| IFOV | 1.71mrad |
| Focus Mode | Manual focusing |
| Minimum Imaging Distance | 0.2m |
| Measurement Range | -20~+150°C, 100~550°C |
| Measurement Accuracy | ±2°C or ±2% of readings, whichever is greater. |
| Image Display | |
| Display | 3.5-inch touch screen, 640×480 resolution |
| Visible Light Camera | 2 megapixels |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4× |
| Palettes | 10 |
| Image Mode | Infrared, visible light, PIP, dual-spectrum fusion |
| Temperature Width Stretch | Automatic/Manual |
| Measurement and Analysis | |
| Analysis Functions on the Device |
Custom points/lines/areas; up to 10 points, 10 areas, and 10 lines;Center point/Hot and cold spot tracking and temperature display |
| Supporting Software | PC (Infrared Analysis Software) |
| Image Storage | |
| Storage Medium | Standard 32GB MicroSD, up to 128G |
| Text Notes | Support |
| Voice Annotation | Support |
| Image Naming | Auto/manual naming, naming by scanning QR code |
| System Functions | |
| Communication Protocol | Wi-Fi, USB |
| Laser Pointer | Support |
| Video Transmission | Support UVC video transmission |
| Others | |
| Battery | Rechargeable and detachable lithium-ion battery |
| Charging Mode | USB Type-C or desktop charger |
| Battery Life | About 8h (about 4h for a single battery) |
| Interface | USB Type-C, SD card |
| Tripod Socket | UNC 1/4-20 interface for tripod |
| Operating Temperature | -10°C~+50°C |
| Operating Humidity | 10%~95% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -20°C~+60°C |
| Ingress Protection Rating | IP54 |
| Shock and Vibration | Shock: 25g (IEC 60068-2-27); vibration: 2.5g (IEC60068-2-6) |
| Weight and Dimensions | About 660g, 258.4×105.1×102.3mm |
| Authentication | CE/RoHS/CMA, etc. |
| Packing List | Thermal camera ×1, 5V 2A power adaptor, USB cable, SD card, battery ×2, Quick Start Guide, battery charger, calibration certificate,package list, portable cloth bag |
Power Maintenance Equipment Maintenance
Circuit Design HVAC Maintenance







Q1: How can we guarantee quality? A: We have professional infrared detector chip manufacturing, rigid thermal camera manufacturing process, perfect quality management system, CNAS certification reliability test platform.
Q2: How long is your delivery time?
A: For smal order,it usually takes 7 working days. For OEM order, please check the shipping time with us
Q3: What's the MOQ?
A: MOQ is depend on the product.
Q4: What's your payment terms?
A: Our payment terms is L/C, T/T, D/P, Western Union, Paypal and Money Gram.
Q5: What's the product warranty policy?
A: Thermal Cameras full profuct purchased from our company come with a 2-year warranty, while our detector are covered by a 10-year warranty.
Q6: How about aftersale support?
A: We provide lifetime Technical Support, our engineer will respond your technical support within 24 hours.
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI2452036". Items marked "" are certified.
Company Profile
Raythink Technology Co., Ltd. is specialized in innovation and development, manufacturing and marketing of intelligent photoelectric sensing technology. We are deeply engaged in the fields of infrared night vision imaging, thermography, gas imaging and laser sensing, providing professional infrared and laser sensing components, devices, software and smart industry solutions to our global customers. We have also successfully achieved self-development and large-scale production of intelligent multi-dimensional sensing photoelectric products in diverse forms applicable to various fields.
Being a solution provider to public sectors, industries, and commercial markets, we provide a rich portfolio of intelligent photoelectric sensing products, which are widely used in the smart industry, smart robots, gas detection imaging, fire fighting and safety, green energy, carbon neutrality, environmental protection, healthcare, etc. Bearing the mission of boosting intelligent photoelectric sensing technology progress, Raythink Technology integrates photoelectricity and smart technology to continuously create incremental value for customers and contribute to building a safe, energy-saving and environmentally friendly society.
About Our Factory & Business Background
- Address
- Nanchang Street, Yantai Development Zone, Yantai City, Shandong Province
Our Production Capability & Technical Expertise
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$99,999.00 / Piece
-
US$2,249.00-2,474.00 / Piece
-
US$549.00-699.00 / Piece
-
US$1,063.00-1,169.00 / Piece
-
US$169.00-200.00 / Piece
-
US$3,000.00-6,500.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Handheld Thermography Camera
- Professional Handheld Thermal Imaging Camera with 256× 192 Resolution, High-Sensitivity, and Touch Screen
Hot Searches
- Display Resolution Factories
- Gas Range Factories
- Temperature Display Factories
- Wide Screen Factories
- Thermal Management
- Household Appliances Maintenance
- Maintenance Monitors
- Pos Thermal
- Car Cleaner Maintenance
- Handheld Thermal Camera Bulkbuy